top of page

Czy często zadajesz sobie pytania: po co mi prezentacja w Prezi? Dlaczego mam korzystać z nowego narzędzia, skoro świetnie daję sobie radę w tworzeniu prezentacji w PowerPoint? Po co mam zastanawiać się nad strukturą i strategią ułożenia elementów w Prezi? Gdy przyjrzymy się bliżej, okazuje się jednak, że istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których warto pochylić się nad tematem projektowania prezentacji Prezi.

Dlaczego warto

korzystać z Prezi

?

Rzymski Zamek

Symonides z Keos wymyślił ciekawą metodę, nazwaną później mnemotechniką, polegającą na przechowywaniu

informacji w pamięci i odwoływaniu się do nich w dowolnym momencie. Był to wyjątkowy sposób na efektywne zapamiętywanie i przypominanie pożądanych informacji.

Metody te rozwijały się i przybierały różne formy i nazwy. Jedną z nich jest rzymski zamek. Metoda ta polegała na wyobrażeniu sobie zamku pełnego komnat i pomieszczeń, a w nich charakterystycznych mebli, krzeseł, stołów, kominków i innych obiektów. Kolejno kojarzono sobie odpowiednio informację z wybranym elementem (przedmiotem w tym obiekcie). Jeśli osoba korzystająca z tej techniki miała przywołać jakąś informację, to myślami wędrowała do zamku, następnie do odpowiedniej komnaty, a potem do konkretnego obiektu.

Jest to metoda skojarzeń, a obiekty przechowujące informacje są popularnie nazywane hakami :)  Jeśli pomyślimy o danym obiekcie, czyli haku, automatycznie przywołujemy potrzebną informację. Co ciekawe, nasz umysł jest tak elastyczny, że potrafi zapamiętać nieskończenie wiele takich haków. Obecnie można stosować różne warianty tej metody i rozmieszczać elementy w naszym biurze, mieszkaniu, galerii handlowej czy na lotnisku.

Wracając do Prezi, wyobraźmy sobie, że nasza prezentacja w Prezi to taki zamek, w którym projektujemy komnaty i osadzamy informacje, które kolejno odsłaniamy poprzez przybliżenia i oddalenia kamery. Jeśli przemyślimy wcześniej strukturę prezentacji, nadamy jej charakterystyczny kształt, mamy bardzo duże szanse na to, aby każda ważna informacja w naszej prezentacji kojarzyła się widowni z odpowiednim elementem. Efekt jest następujący: widz w dowolnym momencie będzie mógł wrócić w myślach do konkretnego elementu prezentacji i w ten sposób przywołać konkretną informację. Bo czyż nie oto nam chodzi, żeby widownia nas zapamiętała?

Ulice pełne budynków

W dzisiejszych czasach mamy już mało zamków :) Mieszkamy w blokach, willach, domach. A w życiu codziennym poruszamy się po mieszkaniach, biurach, halach, sklepach, jeździmy samochodami i latamy samolotami.

Przestrzenie są naszą codziennością, dlatego Prezi jest dla nas tak bardzo naturalne. Oprócz wielkiej kanwy, na której możemy układać nasze materiały i informacje, możemy użyć dodatkowo trzeciego wymiaru, który pozwala przybliżać i oddalać w dowolne miejsce w naszej prezentacji. 

Hej ludzie, skupcie się…

Porównując PowerPoint i Prezi, możemy w tych dwóch narzędziach do projektowania prezentacji znaleźć wiele plusów i minusów. Porównanie tych narzędzi już opisałem i można je znaleźć tutaj.

Jest jednak jeszcze coś, co przekonuje do korzystania z Prezi - a konkretnie badanie skupienia widowni. Przeprowadzono eksperyment, na podstawie którego starano się określić, gdzie widownia kieruje swój wzrok. Poniżej na ilustracji możemy zobaczyć czerwony kolor – wzrok skupiony długi czas, zielony i niebieski – wzrok skupiony przez krótki okres czasu.

 

 

 

 

Patrząc na slajd po lewej stronie (PowerPoint), widzimy, że wzrok jest skupiony najpierw po lewej stronie na górze, potem lekko się obniża, a następnie jest rozbiegany po całym slajdzie.  Patrząc na slajd po prawej stronie, czyli slajd Prezi, widzimy, że uwaga jest skupiona w centrum slajdu, na środku komunikatu, który chcemy przedstawić. Sam oceń, co jest dla Ciebie lepsze. 

Czas kończyć

Mam nadzieję, że trochę przybliżyłem dodatkowe wartości, jakie niesie umiejętne korzystanie z Prezi. Estetyczne zaprojektowanie szablonu prezentacji oraz umiejętne osadzenie informacji sprawią, że Twoja prezentacja będzie zrozumiała i zapamiętana przez długi okres czasu.

bottom of page