© 2019 by Presente Design. Proudly created with Wix.com

Presente - szkolenie powerpoint zaawansowany, prezentacje, szkolenie PREZI, tworzenie prezentacji power point, profesjonalne prezentacje power point, prezi Next szkolenie

Tel: 509-580-927 | presente@presente.pl

Jeśli chcesz zrobić prezentację, która ma zafascynować publiczność, i musisz wybrać pomiędzy tradycyjnym narzędziem, jakim jest Microsoft PowerPoint, a nowym nieliniowym narzędziem Prezi, na jaką aplikację się zdecydujesz? Która prezentacja będzie lepsza? Oba te programy do projektowania prezentacji mają swoje niewątpliwe zalety, ale również cechują się pewnymi ograniczeniami.

 

Przyjrzyjmy się im bliżej.

Prezentacje Microsoft PowerPoint

PowerPoint używa na całym świecie ponad 500mln użytkowników i jest obecnie uznawany za podstawowy program do tworzenia prezentacji. To wspaniała aplikacja do opowiadania linearnej historii tworzenia tła do naszej wypowiedzi. Struktura slajdów jest układana w stos, gdzie przechodząc liniowo pomiędzy kolejnymi slajdami, pokazujemy następujące po sobie informacje. PowerPoint jest aplikacją stanowiskową, instalowaną na naszym komputerze - nie potrzebujemy połączenia z internetem, aby projektować prezentację. W najnowszej wersji tego programu możemy wybrać pomiędzy wielkością slajdu 16:9 a 4:3.

PowerPoint jest bardzo łatwym narzędziem, które obok Worda i Excela znajduje się w pakiecie programów Microsoft Office. Podczas projektowania mamy nawigację linearną, gdzie na kolejnych slajdach projektujemy kolejne partie informacji. Przed rozpoczęciem projektowania mamy możliwość ustawienia własnego szablonu prezentacji i dopasowania go do naszych potrzeb. PowerPoint daje możliwość załączania zdjęć, grafik, struktur, jak również wybrania koloru z całej palety do tego, aby dostosować nasz szablon.

Jeśli chodzi o projektowanie slajdów, tutaj mamy dowolność w rozmieszczeniu elementów, wyborze wielu, wielu czcionek, kolorów i gotowych schematów. Mamy szeroki wybór animacji przejść pomiędzy slajdami, jak również animacji elementów na konkretnym slajdzie. Wszystkie te opcje muszą być jednak używane z wyczuciem, ponieważ wolny wybór z tak ogromnej listy czcionek lub animacji może spowodować zaburzenie przekazu i obniżyć walory estetyczne prezentacji.

Podczas projektowania może nas też ograniczać wielkość slajdu, która jest odgórnie zdefiniowana. Jeśli musimy zmieścić na jednym slajdzie więcej informacji, to czasem jest to kłopotliwe. Dzięki temu, że PowerPoint to  jedno z narzędzi  pakietu Office, możemy łatwo kopiować tabele i wykresy z Excela, linkować zawartość i edytować w PowerPoint. Dodatkowe ciekawe funkcjonalności ujawniają się, gdy chcemy wydrukować prezentację. Możemy wybierać pomiędzy wieloma opcjami drukowania - m. in. drukować prezentację jako slajdy lub jako skrypt, ustawiać liczbę slajdów na jednej kartce itd.

Podczas prezentowania, gdy komputer jest podłączony do rzutnika, możemy skorzystać z praktycznej funkcji podglądu na kolejny slajd na naszym komputerze. Pozwala to prezenterowi łatwo zorientować się, co będzie na kolejnym slajdzie, i właściwie przygotować się, aby płynnie przejść do kolejnej części prezentacji.

Plik z prezentacją może być zapisany do kilku formatów - między innymi do wersji zamkniętej prezentacji, jak również do edycji.

Aby inne osoby edytowały prezentację, muszą mieć zainstalowany program PowerPoint na swoim komputerze.Dość trudno jest utrzymać jedną wersję prezentacji, jeśli pracujemy nad nią wspólnie z innymi osobami jednocześnie.

Prezentacje Prezi

Prezi to całkowicie nowe narzędzie do projektowania prezentacji. Powstało w 2009 roku w Budapeszcie. W 2014 użytkuje je ok 40mln osób. W tej aplikacji podejście do projektowania prezentacji jest całkowicie inne. Zamiast pojedynczych slajdów mamy do dyspozycji wielką przestrzeń, na której dowolnie układamy elementy naszej prezentacji. W porównaniu do PowerPointa Prezi jest narzędziem nieliniowym, możemy w jego ramach dowolnie projektować przejścia pomiędzy slajdami.

Prezi jest dostępne dla użytkowników w systemie SaaS (Software as a Service), czyli płacimy rocznie za dostęp do aplikacji. Prezi udostępnia trzy rodzaje kont:

  • Konto Public, gdzie możemy projektować i przedstawiać prezentację za darmo. Projektowanie odbywa się poprzez stronę www.prezi.com Ograniczeniem jest to, że każda prezentacja,którą wykonamy, jest publiczna, tzn. każdy użytkownik Prezi może ją zobaczyć po odszukaniu na stronie www.prezi.com. Dodatkowym ograniczeniem jest widoczne logo Prezi po lewej stronie na dole podczas wyświetlania prezentacji. Mamy do dyspozycji 100MB powierzchni dyskowej, co wystarcza na ok. 15 prezentacji. Funkcjonalność tego konta jest w 95% taka sama jak w kontach płatnych Enjoy i Pro, zatem zupełnie wystarcza, aby rozpocząć przygodę z Prezi.

  • Konto Enjoy jest płatne ok. 59$ na rok, możemy projektować prezentację tylko przez stronę www.prezi.com, mamy do dyspozycji 500MB, co wystarcza na około 70 prezentacji. Możemy zarządzać naszą prezentacją odnośnie jej widoczności, tzn. możemy udostępnić ją publicznie, udostępnić tylko wybranym osobom lub ustawić jako prywatną – widoczną tylko dla nas. Zamiast znaczka Prezi możemy wstawić dowolne logo.

  • Konto PRO jest płatne 159$ na rok, i oprócz tego, że możemy projektować prezentację przez przeglądarkę internetową, to dodatkowo możemy też zainstalować aplikację na naszym komputerze i projektować bezpośrednio na nim, bez dostępu do internetu. Możemy zapisywać wszystkie stworzone prezentacje na naszym komputerze i mieć do nich dostęp w każdej chwili. Każdą prezentację możemy również zsynchronizować z prezi.com. Mamy do dyspozycji 2GB miejsca w chmurze na nasze prezentacje.

Prezi daje możliwość dostosowania szablonu prezentacji do naszych potrzeb, dodawania i formatowania tekstów, dodawania obrazów, filmów, diagramów i grafik. Jednakże nie możemy w tak samo łatwy sposób przenieść wykresów z Excela do Prezi. Wykresy oraz tabele muszą być zapisane jako obraz i dopiero wtedy możemy przenieść je do Prezi. Generalnie cała zawartość graficzna prezentacji musi być stworzona poza Prezi, ponieważ możliwości formatowania grafik są tutaj

ograniczone.

Podstawową zaletą Prezi jest możliwość przybliżenia i oddalenia kamery do konkretnych elementów prezentacji. Jeśli chcemy pokazać szczegóły, możemy wykonać zbliżenie do tych elementów. Jeśli chcemy zagnieździć jeden napis w drugim, jest to również możliwe. To od nas zależy, w jaki sposób przedstawimy konkretne elementy, jak dużo informacji będzie się znajdowało na naszych poszczególnych slajdach. Do dyspozycji mamy ogromną przestrzeń.

Prezi daje pełną elastyczność projektowania przejść pomiędzy slajdami, co sprawia, że oglądanie prezentacji jest bardziej naturalne. Dodatkowo możemy osiągnąć wspaniały efekt 3D w naszych prezentacjach, odpowiednio umieszczając elementy prezentacji. Dzięki temu, że Prezi jest narzędziem dostępnym przez internet, możemy łatwo pracować w grupie i edytować naszą prezentację jednocześnie w kilka osób. Wszystkie zmiany są wykonywane na bieżąco. Osoby edytujące prezentacje widzą zmiany naniesione w prezentacji Prezi w czasie rzeczywistym.

Ciekawą funkcją jest udostępnianie prezentacji do oglądania. Osobom, którym chcemy pokazać prezentacje, wysyłamy link, za pomocą którego mogą one obejrzeć prezentację na swoich komputerach, nawet jeśli nie mają konta na Prezi.

Prezentacje z każdego konta (Public, Enjoy czy Pro) możemy zapisać na nasz dysk w komputerze i odtwarzać je offline, bez dostępu do internetu. Słabą stroną takiego rozwiazania jest bardzo duży rozmiar takiej prezentacji. Przykładowo dwa slajdy

w Prezi zapisane do odtwarzania to około 50MB. Trudno wysłać taki plik mailem, ale można skorzystać z takich rozwiązań jak Dropbox lub wetransfer.com. Mamy również możliwość zapisywania prezentacji do formatu PDF, wtedy każdy slajd jest na osobnej stronie.

Podsumowanie - co wybrać, Prezi czy PowerPoint?


Jeśli masz ograniczony czas, nie masz dostępu do internetu i chcesz wyświetlić swój przekaz w prosty sposób, pojedyncze hasła lub liczby na każdym slajdzie, to można to zrobić za pomocą PowerPoint. Jednakże jeśli masz chwilę, aby pomyśleć nad strukturą prezentacji i pragniesz wywołać efekt WOW wśród widzów, to gorąco wykorzystanie Prezi. Prezentacje w Prezi są bardziej interaktywne, a widownia jest bardziej skupiona w oczekiwaniu na to, co pojawi się w Twojej prezentacji. 
 
Ja osobiście wolę używać Prezi Desktop do moich prezentacji. Prezi Desktop jest dostępne w koncie PRO. Za pomocą tego programu mogę stworzyć prezentację bardzo szybko, nie ogranicza mnie wielkość kontentu, zdjęcia czy schematu, bo zawsze mogę zrobić zoom

do konkretnego elementu. 
 
Stojąc przed wyborem Prezi lub PowerPoint, musimy zdawać sobie sprawę, że w każdym przypadku wymagana jest sprawność posługiwania się tymi programami. Im częściej będziemy wykorzystywać każde z nich, tym łatwiej będzie nam projektować ciekawe prezentacje.

 

 

Warto zobaczyć również co zmieniło się w PowerPoint i jak konkuruje z Prezi za pomocą Zoom Slide!