top of page

Szybka zamiana wszystkich czcionek w programie PowerPoint

Zaktualizowano: 12 kwi 2021

Jedną z najważniejszych cech dobrej prezentacji w PowerPoint jest jej spójność wizualna. Gromadząc dane, a później kopiując je z różnych źródeł, zdarza się, że zapominamy o dostosowaniu czcionki do tej, której używamy w prezentacji. Dobrym nawykiem jest korzystanie z opcji „zachowaj tylko tekst” (skrót CTRL+V a następnie CTRL, T) przy wklejaniu treści z zewnętrznych źródeł. Jednak co w przypadku, kiedy nie zwracaliśmy uwagi na format wklejanego tekstu i na koniec dnia nasza prezentacja zawiera np. 10 różnych czcionek z czego ponad połowa to czcionki niestandardowe, których otworzenie na innych komputerach będzie problemem?


W takim przypadku z pomocą przychodzi funkcja „Zamień czcionki…”. Jak sama nazwa wskazuje, funkcja ta umożliwia zastąpienie wszystkich wystąpień czcionki w prezentacji jednym kliknięciem. Jak więc poprawnie pracować z tym narzędziem?


Omawianą funkcję możemy znaleźć w panelu „Narzędzia główne”, w grupie narzędzi „Edytowanie”. Klikając na strzałkę w dół przy poleceniu „Zamień”, rozwijają się dwie opcje do wyboru: „Zamień…” (odnosi się do szukanych powtarzalnych fraz – możemy np. szybko podmienić konkretny tytuł na inny) oraz właśnie „Zamień czcionki…”. Po wybraniu „Zamień czcionki…” pokazuje się nam małe okienko z dwoma rozwijanymi listami. Pierwsza z nich („Zamień”) to lista czcionek aktualnie używanych w naszej prezentacji – dotyczy całej prezentacji, nie tylko otwartego slajdu. Druga rozwijana lista („Na”) jest to lista wszystkich czcionek obecnie zainstalowanych na naszym komputerze i obsługiwanych przez program PowerPoint. Cała operacja podmiany czcionek na inne jest bardzo prosta i polega na wybraniu czcionki, którą chcemy zamienić oraz czcionki docelowej.Pamiętaj, że czcionki mają różne rozmiary i po takiej operacji formatowanie niektórych tekstów może się rozjechać, więc po zamianie czcionek warto uważnie przejrzeć prezentację i upewnić się, że wszystko wygląda tak jak powinno.

1579 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page