top of page

Co to jest slajd wzorcowy w programie PowerPoint?

Zaktualizowano: 12 kwi 2021

Slajd wzorcowy w programie PowerPoint to główny slajd, który definiuje i ustawia układ, kolory, czcionki, tła, efekty i prawie wszystko inne dla następujących po nim slajdów. Wszelkie zmiany wprowadzone w czcionce, logotypie lub innych elementów na slajdzie wzorcowym - zostaną automatycznie zastosowane do wszystkich slajdów poniżej.

Pomyśl o slajdzie wzorcowym jako punkcie początkowym, w którym definiujesz wytyczne projektowe dla całej prezentacji PowerPoint. Po włączeniu i zaprojektowaniu slajdu wzorcowego możesz błyskawicznie wprowadzać globalne zmiany w całej prezentacji, zamiast powtarzać te same zmiany dla każdego slajdu pojedynczo.

Slajd wzorcowy jest również nazywany z ang. Master Slide.


Aby go włączyć i rozpocząć dostosowywanie, przejdź do Widok > Wzorzec slajdów.


Po kliknięciu wzorca slajdów program PowerPoint wygeneruje zestaw slajdów pod głównym slajdem. Będzie wyglądać jak szablon, chociaż zalecamy wykorzystanie tych slajdów jako przykładu tego, co jest możliwe po ich dostosowaniu.


Podczas gdy domyślny szablon slajdu programu PowerPoint jest prosty i zawiera tylko nagłówek i podtytuł, slajd główny zapewnia nieco więcej pracy pod względem układów, kolumn, określonych zawartości i nie tylko.


Oto, jak działa największa zaleta slajdu wzorcowego. Spójrz na kilka przykładów, jak możesz dostosować czcionki, kolory i tła dla całej prezentacji za pomocą jednej zmiany.


Zmiana czcionki w całej prezentacji PowerPoint


Pamiętaj, że musisz znajdować się na karcie Wzorzec slajdów, aby wprowadzać globalne zmiany w prezentacji. To tam znajdują się ustawienia globalne. Oto przykład, jak jednym kliknięciem zmienić czcionkę w całej prezentacji.


Zmień tło na wszystkich slajdachPodobnie jak w przypadku innych ustawień, możesz natychmiast zmienić kolor tła wszystkich slajdów za pomocą jednej czynności. Dobrą rzeczą jest to, że nadal możesz zmieniać tło pojedynczych slajdów pod slajdami wzorcowymi, dzięki czemu masz wystarczającą elastyczność.Dodaj logo do szablonu PowerPoint


Na slajdzie głównym możesz dodać logo i będzie one widoczne na wszystkich slajdach.

Jest to bardzo wygodne, ponieważ logo powinno być zawsze w tym samym miejscu na slajdzie aby prezentacja wyglądała profesjonalnie.

Oprócz logo, możesz również umieszczać różnego rodzaju belki, grafiki, banery, wizualizacje zakładając, że mają być widoczne na wszystkich slajdach.


Twórz własne kompozycje szablonu PowerPoint


Dzięki wzorcowi slajdów, możesz również tworzyć własne kompozycje slajdów wzorcowych, które później łatwo wykorzystasz podczas pracy nad prezentacją.


Po lewej stronie na liście slajdów, kliknij myszką prawym klawiszem i wybierz: Nowy układ


Następnie na wstążce, jest ikonka: Wstaw symbol zastępczy.


Symbol zastępczy to pola które rysujesz na slajdzie, które będą reprezentowały Twoje treści w prezentacji. Możesz wybrać odpowiedni symbol i narysować go na slajdzie.

Dzięki opcjom formatowania tekstu lub formatowania kształtu, wyrównywania i innych standardowych funkcji, możesz dopasować układ tak jak potrzebujesz.


Zobaczmy przykład na filmie:


Czas zrobić własny szablon prezentacji!


Dzięki wzorcowi slajdów, możesz bardzo przyśpieszyć pracę nad prezentacją. Tworzysz szablon raz i wykorzystujesz wielokrotnie. Jeśli chcesz poszerzyć wiedzę na temat szablonów, poznać zaawansowane techniki w PowerPoint, zapraszamy na nasze szkolenie z PowerPoint, gdzie pokazujemy co jeszcze można zrobić z szablonem, ale to tylko początek do wielu innych technik, które pokazujemy podczas szkolenia.


301 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page