Co to jest slajd wzorcowy w programie PowerPoint?

Zaktualizowano: kwi 12

Slajd wzorcowy w programie PowerPoint to główny slajd, który definiuje i ustawia układ, kolory, czcionki, tła, efekty i prawie wszystko inne dla następujących po nim slajdów. Wszelkie zmiany wprowadzone w czcionce, logotypie lub innych elementów na slajdzie wzorcowym - zostaną automatycznie zastosowane do wszystkich slajdów poniżej.

Pomyśl o slajdzie wzorcowym jako punkcie początkowym, w którym definiujesz wytyczne projektowe dla całej prezentacji PowerPoint. Po włączeniu i zaprojektowaniu slajdu wzorcowego możesz błyskawicznie wprowadzać globalne zmiany w całej prezentacji, zamiast powtarzać te same zmiany dla każdego slajdu pojedynczo.

Slajd wzorcowy jest również nazywany z ang. Master Slide.


Aby go włączyć i rozpocząć dostosowywanie, przejdź do Widok > Wzorzec slajdów.


Po kliknięciu wzorca slajdów program PowerPoint wygeneruje zestaw slajdów pod głównym slajdem. Będzie wyglądać jak szablon, chociaż zalecamy wykorzystanie tych slajdów jako przykładu tego, co jest możliwe po ich dostosowaniu.


Podczas gdy domyślny szablon slajdu programu PowerPoint jest prosty i zawiera tylko nagłówek i podtytuł, slajd główny zapewnia nieco więcej pracy pod względem układów, kolumn, określonych zawartości i nie tylko.


Oto, jak działa największa zaleta slajdu wzorcowego. Spójrz na kilka przykładów, jak możesz dostosować czcionki, kolory i tła dla całej prezentacji za pomocą jednej zmiany.


Zmiana czcionki w całej prezentacji PowerPoint


Pamiętaj, że musisz znajdować się na karcie Wzorzec slajdów, aby wprowadzać globalne zmiany w prezentacji. To tam znajdują się ustawienia globalne. Oto przykład, jak jednym kliknięciem zmienić czcionkę w całej prezentacji.


Zmień tło na wszystkich slajdachPodobnie jak w przypadku innych ustawień, możesz natychmiast zmienić kolor tła wszystkich slajdów za pomocą jednej czynności. Dobrą rzeczą jest to, że nadal możesz zmieniać tło pojedynczych slajdów pod slajdami wzorcowymi, dzięki czemu masz wystarczającą elastyczność.