top of page

Sposoby kopiowania elementów prezentacji w PowerPoint

Zaktualizowano: 12 kwi 2021

Czy kojarzysz skróty klawiszowe CTRL+C i CTRL+V? Założę się, że tak. I pewnie często z nich korzystasz. Kopiowanie tekstów i kształtów jest standardową operacją wykonywaną podczas tworzenia prezentacji. Ale czy wiesz, że PowerPoint oferuje kilka różnych opcji wklejania obiektów?


Zauważ, że po skopiowaniu a następnie wklejeniu elementu slajdu przy pomocy skrótu CTRL+V, w prawym dolnym rogu wklejonego obiektu pojawia się mała ikonka:

Bezpośrednio po wklejeniu elementu, gdy pojawi się taka ikona, wciśnij klawisz CTRL ponownie (lub kliknij w małą strzałkę obok ikony), żeby przywołać różne opcje wklejania danego elementu.

  • Opcja „Użyj motywu docelowego” sprawi, że wygląd skopiowanego tekstu dostosuje się do aktualnie ustawionego motywu prezentacji.

  • Opcja „Zachowaj formatowanie źródłowe” sprawia, że format wklejanego tekstu zostaje niezmieniony względem dokumentu, z którego został on skopiowany.

  • Opcja wklejania jako „Obraz” zamienia wklejany element właśnie na obraz. Tracimy w tym przypadku opcję edytowania tekstów, tabel czy wykresów.

  • Opcja „Zachowaj tylko tekst” usuwa całe formatowanie źródłowe z kopiowanego tekstu i dostosowuje tekst do obszaru, na który jest on wklejany.


Innym sposobem na kopiowanie obiektów w PowerPoint jest skrót klawiszowy CTRL+D, czyli duplikowanie. Użycie skrótu CTRL+D po zaznaczeniu obiektu sprawi, że zostanie on zduplikowany. Zauważ, że jeśli przemieścisz tak utworzony duplikat a następnie ponownie użyjesz skrótu CTRL+D, PowerPoint zapamięta również operację przemieszczenia obiektu i kolejne kopie utworzy w adekwatnym miejscu na slajdzie.

Ostatnim sposobem kopiowania elementów slajdów jest użycie lewego klawisza myszki wraz z wciśniętym klawiszem CTRL na klawiaturze. Klikając i przeciągając obiekt z wciśniętym klawiszem CTRL zaobserwuj, że obok kursora pojawia się mały +:

Oznacza on, że po zwolnieniu lewego klawisza myszy, element zostanie skopiowany w miejscu wskazanym kursorem.


Tobie pozostawiam wybór, którym sposobem będziesz kopiował/kopiowała elementy w swoich prezentacjach 😊.

523 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page