top of page

PowerPoint ma już 34 lata! Historia programu do projektowania prezentacji

Zaktualizowano: 19 kwi 2021

20 kwietnia 1987 roku została wydana pierwsza wersja programu PowerPoint - naszego ulubionego programu do tworzenia prezentacji!


95% prezentacji jest tworzonych za pomocą programu PowerPoint!


Codziennie wykonywanych jest ponad 30 milionów prezentacji, a na całym świecie ponad 500 milionów ludzi regularnie korzysta z tego oprogramowania. Więc bez zbędnych przedłużeń, zagłębmy się w historię sukcesu programu PowerPoint.
Jak powstał program PowerPoint?

Robert Gaskins został zatrudniony przez Forethought Inc. jako wiceprezes ds. rozwoju produktów. Jego zadaniem było stworzenie nowego oprogramowania dla komputerów osobistych, opartych na systemie Microsoft Windows oraz dla komputerów Apple Macintosh. Już miesiąc później Gaskins wpadł na pomysł programu do tworzenia prezentacji. Od 1984 roku pracował nad pierwszą wersją oprogramowania.


PowerPoint początkowo przedstawiany był pod nazwą „Presenter”. W pierwszej kolejności zaczęto pracować nad wersją programu dla komputerów Apple Macintosh. Aby kontynuować rozwój, zespół potrzebował więcej pieniędzy, dlatego dział strategicznych inwestycji Apple wybrał firmę Forethought jako swoją pierwszą inwestycję. Miesiąc później, zaprezentowano to oprogramowanie na Personal Computer Forum w Phoenix.


21 stycznia 1987: Powstała nazwa PowerPoint

Pierwotnie zdecydowano się zachować nazwę „Presenter”, jednak ta była już używana przez inne oprogramowanie. Zespół musiał szybko wymyślić inną nazwę. Alternatywy które były rozważane to m.in. „SlideMaker” i „OverheadMaker”.


Według Gaskinsa, pewnego wieczoru wymyślił nazwę „Power Point” przypadkowo pod prysznicem. Początkowo nikomu się to nie podobało, ale kiedy jego kolega Glenn Hobin niezależnie wpadł na ten sam pomysł (zobaczył na lotnisku tabliczkę z napisem „POWER POINT”), wzięli to za omen i postanowili pozostać przy tej nazwie.

Powodem, dla którego nazwa jest teraz pojedynczym słowem z wielką literą P, jest to, że w tamtych czasach było to wymagane w nazewnictwie wszystkich aplikacji na komputery Macintosh.


W 1987 roku pierwsze 10.000 kopii pierwszej wersji programu PowerPoint dla komputerów Macintosh, zostaje wysłanych do dystrybucji. Wydanie zostało dość dobrze przyjęte. Media komentowały:


„Ludzie kupią komputer Macintosh tylko po to, aby uzyskać dostęp do programu PowerPoint”.
Projektowanie pierwszych prezentacji
PowerPoint 1.0

PowerPoint 1.0

W tym samym czasie, na początku 1987 roku Microsoft rozpoczął wewnętrzny projekt mający na celu opracowanie oprogramowania do „tworzenia prezentacji”. Wkrótce potem usłyszeli, że firma Forethought prawie skończyła takie oprogramowanie. Udane wydanie programu PowerPoint 1.0 przekonało Microsoft aby wykupić w całości to oprogramowanie od Forethought.


Rok później w 1988 została wprowadzona druga wersja oprogramowania. Obejmowała między innymi:

 • kolory

 • funkcje przetwarzania tekstu

 • znajdowanie i zastępowanie

 • sprawdzanie pisowni

 • schematy kolorów prezentacji

 • przewodnik po wyborze kolorów

 • cieniowane wypełnień

Projektowanie pierwszych prezentacji w PowerPoint
PowerPoint 3.0

PowerPoint 3.0

Prawie 3 lata później oprogramowanie PowerPoint zostało ostatecznie wydane na komputery PC z systemem Windows. Został ogłoszony w tym samym czasie Windows 3.0. Nowymi funkcjami były:

 • szablony prezentacji

 • edycja w widoku konspektu

 • rysowanie kształtów

 • odwracanie / obracanie

 • skalowanie

 • wyrównywanie i przekształcanie zdjęć

 • przejścia między slajdami w pokazie slajdów

 • dźwięk i wideo


PowerPoint 95

Aby dopasować PowerPoint do pozostałych aplikacji Office, Microsoft zdecydował się pominąć wersje 5 i 6 i zamiast tego nazwać go PowerPoint 95.

Projektowanie prezentacji
PowerPoint 95

PowerPoint 2003

Wersja ta jako pierwsza zawierała „Widok prezentera”: narzędzia widoczne dla osoby prezentującej podczas pokazu slajdów (notatki, miniatury, zegar, zmiana kolejności i edycja slajdów). Ponadto, pojawiła się opcja: „Spakuj na dysk CD”, służąca do zapisywania prezentacji na płycie CD.

Tworzenie prezentacji powerpoint
PowerPoint 2003

PowerPoint 2007

Kolejna wersja wprowadziła nowy interfejs użytkownika (zmienną „wstążkę” narzędzi u góry, aby zastąpić menu i paski narzędzi), grafiki SmartArt, wiele ulepszeń graficznych w tekście i rysunkach, ulepszony „Widok prezentera” i szerokoekranowe formaty slajdów.

PowerPoint prezentacje
PowerPoint 2010

PowerPoint 2010

W tej wersji dodano: sekcje w prezentacjach, widok do czytania, zapisywanie jako wideo, wstawianie wideo z Internetu, osadzanie wideo i audio, a także ulepszoną edycję wideo i zdjęć.


PowerPoint 2012

Po raz pierwszy oprogramowanie do prezentacji mogło być używane w przeglądarce internetowej bez żadnej instalacji.


PowerPoint 2013

Zmiany: współpraca online wielu autorów, przeprojektowany interfejs użytkownika dla ekranów wielodotykowych, ulepszony dźwięk, wideo, animacje i przejścia między slajdami, dalsze zmiany w widoku prezentera.


PowerPoint 2016

Wreszcie słynne oprogramowanie do prezentacji pojawiło się na Twoim urządzeniu mobilnym z pierwszymi wersjami na Androida i iOS. Prezentowanie i edytowanie slajdów stało się możliwe na małych ekranach, jednak nie było jeszcze wersji zoptymalizowanej dla iPada.


Nowości w PowerPoint 2019 roku: przejście Morph, łatwe usuwanie tła obrazów, wstawianie modeli 3D i ikon SVG oraz przydatna funkcja animacji Zoom.

Projektowanie prezentacji powerpoint
PowerPoint 2019

Już zapowiedziano nowości na 2021, na które z niecierpliwością czekamy. Według Google Trends szczyt popularności PowerPointa przypadł na listopad 2009 roku (mierzony liczbą wyszukiwań), jednak był on popularnym oprogramowaniem do prezentacji już w latach 90. Mimo upływu lat PowerPoint wciąż jest najpopularniejszym programem do prezentacji, choć pojawiają się inni gracze np. Prezi, Visme czy Pitch.Zobacz co wybrać: PowerPoint czy Prezi?

Napisz do nas jeśli potrzebujesz profesjonalnej prezentacji: presente@presente.pl


217 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page