top of page

Jaka jest optymalna ilość czasu dla prezentacji online?


Jeśli przedstawiasz liniową prezentację, która jest jednokierunkowym monologiem z niewielką lub żadną interakcją z publicznością, nie powinna ona trwać dłużej niż 30 minut. Na podstawie naszych badań uczestnicy wolą, aby prezentacje linearne — zwłaszcza te nagrane — były krótsze niż pół godziny.

Optymalna długość to od 16 do 30 minut.


Prezentacje interaktywne mogą być nieco dłuższe, ponieważ bardziej angażujesz publiczność, albo poprzez interakcje podczas sesji, albo na koniec w formie pytań i odpowiedzi. Prezentacje te mogą trwać od 30 do 45 minut.


Prezentacje oparte na współpracy, które obejmują wysoki stopień interakcji z odbiorcami — czy to podczas dyskusji w dużej grupie, w pokojach grupowych, czy w innych formach współtworzenia — mogą trwać do 60 minut. Ale ważne jest, aby zapewnić uczestnikom wiele możliwości interakcji, a także zmienić aktywności, aby było to interesujące. 

Ilu prezenterów powinno być w wirtualnej prezentacji?


Niech długość twojej prezentacji będzie najlepszą wskazówką. Im krótsza prezentacja, tym mniej prezenterów powinieneś mieć.


Jeśli masz tylko 15 minut, prawdopodobnie jest wystarczająco dużo czasu, aby wypowiedziała się tylko jedna osoba.


Jeśli masz 30 minut, być może będziesz w stanie dokonać kompromisu między dwoma osobami. Na przykład, niech jedna osoba zrobi wprowadzenie, druga wykona część środkową np. przedstawi informacje. Na końcu Q&A gdzie odpowiedzą na pytania, lub pierwsza osoba zada kilka pytań z czatu do osoby drugiej.


Jeśli masz 60 minut, być może mógłbyś wcisnąć trzeci głos w formacie panelu – ale chcesz zapewnić płynne przekazywanie między osobami, a przekazanie zajmie trochę czasu. Jeśli masz trzech prezenterów w ciągu 60 minut, być może jeden z nich wykonuje wprowadzenie i zakończenie, podczas gdy pozostali dwaj prezentują krótki fragment po 10 lub 15 minut każdy, po czym następuje sesja pytań i odpowiedzi prowadzona przez pierwszego prezentera działającego jako moderator.


Jeśli masz mieć więcej niż trzech prelegentów, będziesz potrzebować co najmniej 90 minut. Trudno jest to zrobić, chyba że masz jasną strukturę prezentacji i fabułę, która splata ich rozmowy w spójną całość, ale można to zrobić.

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page