Prezentacja do czytania według metody STOP

Zaktualizowano: kwi 12

Prezentacja do czytania to dokumenty wizualne, opracowane w oprogramowaniu do prezentacji, które są przeznaczone do czytania i zazwyczaj do samodzielnego zapoznania się z treścią. Prezentacje tego typu są również przeznaczone do wydruku.


Chociaż używanie oprogramowania do prezentacji jest obecnie najłatwiejszym sposobem tworzenia prezentacji do czytania, koncepcja ta faktycznie wyprzedza oprogramowanie. W rzeczywistości Hughes Aircraft opublikował raport o sekwencyjnej organizacji tematycznej publikacji (Sequential Thematic Organization of Publications - STOP) w 1965 roku.


Gdzie wykorzystywać prezentacje do czytania?


1. Prezentacja przed spotkaniem

Najbardziej efektywne rozmowy mają miejsce, gdy wszyscy są w pełni poinformowani. Rozprowadzając taką prezentacje przed spotkaniem, możesz zarezerwować większość spotkania na budowanie konsensusu. Jest to szczególnie przydatne, gdy temat jest bardzo złożony.


2. Prezentacja zamiast spotkania

Osoby na wpływowych stanowiskach czasami mówią: „Wyślij mi swoje slajdy”, zanim umówią się na spotkanie z Tobą. Prezentacja pomoże Ci w pełni wyjaśnić swój pomysł, nie będąc na spotkaniu. Tego typu prezentacje to często tzw. pitch decki dla inwestorów.


3. Prezentacja jako materiał referencyjny

Informacje powinny wzmacniać rozmowę, a nie odciągać od niej uwagi. Łączenie słów i elementów wizualnych wokół jednej idei ułatwia ludziom odwoływanie się do informacji w ogniu dyskusji.


4. Prezentacja jako materiał uzupełniający

Prezentacje często odpowiadają na pytanie „Dlaczego powinienem przyjąć Twój pomysł?” Po formalnej prezentacji ludzie potrzebują materiałów, do których mogą wrócić i ponownie się z nimi zapoznać.