top of page

Warstwy w programie PowerPoint – okienko zaznaczenia

Zaktualizowano: 12 kwi 2021

W przypadku prostych slajdów, zawierających niewielką liczbę elementów, nie mamy większego problemu z zaznaczeniem wybranej grafiki lub tekstu wprost na slajdzie. Sprawa zaczyna się komplikować kiedy naszym zadaniem jest edycja bardziej skomplikowanego slajdu, przeładowanego informacjami – takie slajdy potrafią być naprawdę uciążliwe w późniejszej edycji, szczególnie kiedy obiekty na slajdzie ustawione są jeden na drugim.


W przypadku takich slajdów z pomocą przychodzi nam właśnie „okienko zaznaczenia”, dostępne w panelu „Narzędzia główne”, w grupie narzędzi „Edytowanie”. Po kliknięciu na polecenie „Zaznacz” rozwija się nam lista trzech kolejnych opcji, z których interesującą nas jest ostatnia, czyli właśnie „okienko zaznaczenia”. Do omawianego okienka możemy dostać się również innym sposobem – również w panelu „Narzędzia główne” klikamy na narzędzie „Rozmieść” a następnie z rozwiniętej listy, na samym dole możemy wybrać „okienko zaznaczenia”.Nieważne z którego sposobu skorzystasz, po wybraniu opcji „okienko zaznaczenia” zobaczysz nową kartę po prawej stronie, w której wszystkie elementy slajdu są wyświetlone w formie listy. Przy każdym obiekcie znajduje się mała ikonka oka, po kliknięciu której, jesteśmy w stanie ukryć wybrany element lub całą grupę. Ukrywanie niektórych obiektów pozwala na wygodniejszą pracę z pozostałymi elementami, uniemożliwiając przypadkowe zaznaczanie niechcianych rzeczy. Nie martw się - ukrywanie obiektów nie zmieni ich położenia na slajdach, ani ich nie usunie.

Drugą przydatną opcją, do której mamy dostęp z poziomu okienka zaznaczenia, jest zmiana kolejności elementów slajdu. Możemy użyć tej funkcjonalności np. w przypadku kiedy przypadkiem zasłonimy całkowicie jakiś tekst zdjęciem, lub kiedy zależy nam na ukryciu części obiektu za innym.Możesz również zmieniać nazwy obiektów i całych grup, korzystając z omawianego okienka. W przypadku kiedy masz na przykład dużo animacji na slajdach, odpowiednie ponazywanie obiektów może bardzo ułatwić pracę zarówno Tobie, jak i pozostałym osobom pracującym przy danej prezentacji.

366 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page